Китайските регулаторни власти обявиха днес заключението си, че германският автомобилостроителен концерн Mercedes е налагал прекомерни цени на резервните части, като по този начин е нарушил антимонополното законодателство на страната, информира Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Според регулаторите немският автомобилостроител е участвал във "вертикално фиксиране на цените", като по този начин е злоупотребил с контрола си върху доставките на резервни части, посочва агенция Синхуа, цитирани от БТА.

Разследващите органи от източната провинция Цзянсу са установили, че цените са толкова високи, че ако се купят всички части, използвани в автомобил на Мерцедес, то крайната цена ще бъде 12 пъти по-висока от цената на готов автомобил.

Представител на китайските власти посочи по-рано, че на Audi и Chrysler, които са подразделения съответно на Volkswagen и Fiat Chrysler Automobiles, също ще бъдат наложени наказания за нарушаване на антимонополното законодателство на Китай, предава АП, цитирани от БТА.

През последните две години китайските регулатори разследват чуждестранни автомобилостроителни, технологични, фармацевтични и млекопреработващи компании, позовавайки се на антимонополното законодателство от 2008 година, в опит да понижат потребителските цени.

"Mercedes са типичен случай за вертикално фиксиране на цените - това е използване на доминиращата позиция при извънпазарните части, за да се поддържа контрол върху цените", отбеляза представител на местните регулаторни органи.

Не се посочва каква наказателна мярка може да бъде наложена на германския автомобилен концерн. Тази информация обаче дава най-ясното засега обяснение на основанията за разследванията срещу автомобилостроителите в Китай.

Анализатори на сектора предположиха, че регулаторите са мотивирани от оплаквания, че световните автомобилостроителни компании използват контрола си върху доставките на части, за да надуват цените.

Toyota съобщи, че подразделението й Lexus също е обект на разследване.

Основното смесено предприятие на General Motors в Китай информира миналата седмица, че е отговаряло на запитвания на регулаторите за информация, без обаче да посочи каква е целта на официалното разследване.

Бизнес обединения приветстваха влизането в сила на антимонополното законодателство на Китай от 2008 година като стъпка към избистряне на условията за дейност в страната.

Те обаче твърдят, че оттогава регулациите са били използвани много по-активно срещу чуждестранни компании, отколкото срещу местни.