Китайският производител на автомобили NIO заменя 30% от служителите си с роботи
До 2027 година една трета от работната сила в компанията ще е роботизирана
След като обяви този месец, че трябва да съкрати 10% от производствената си сила, за да подобри рентабилността на бизнеса си в трудната пазарна среда, китайският производител на автомобили NIO добави, че планира да съкрати работната си сила с 30 % до 2027 г., като я замени с роботи.
Ръководният персонал също не бива да се успокоява, както обяснява South China Morning Post, тъй като NIO очаква да намали броя на мениджърите с 50 % чрез въвеждане на функции с изкуствен интелект.
Според вицепрезидента на NIO Джи Хуацян тези мерки ще спестят разходи за труд. Ако до 80% от управленските решения в сферата на производството се вземат от изкуствен интелект, то до 2025 г. броят на мениджърите в тази сфера може да бъде намален наполовина.
В същото време използването на промишлени роботи ще намали нуждата от работна ръка в производството с 30% между 2025 и 2027 година. Към края на миналата година NIO е имала около 7000 служители, според официалната статистика.
В неопределено бъдеще, въз основа на изявленията на вицепрезидента на NIO, компанията е готова почти напълно да се откаже от използването на човешки труд в производствената сфера. Автоматизацията ще бъде постигната чрез използване на роботи и системи с изкуствен интелект.
Основана през 2014 г., NIO все още не е успяла да излезе на печалба, а конкуренцията в сегмента на електрическите автомобили само се засилва. В Китай има около 200 такива бранда и броят им продължава да расте.
Амбициите на Xiaomi и Baidu да навлязат на пазара на електрически автомобили спомагат за отвличането на ценни таланти от утвърдените играчи на пазара. През първите 10 месеца на тази година NIO е доставила 126 067 електромобила, което е с 36,3% повече в сравнение със същия резултат през миналата година.
Компанията разполага с два завода, като и двата се намират в провинция Анхуей. Единият е в състояние да произведе до 150 000 автомобила за година, когато работи на една смяна, а другият е готов да произведе два пъти повече. За работа на една смяна обикновено са необходими около 1000 работници. Във второто си предприятие компанията вече е внедрила 756 промишлени робота, за да постигне пълна автоматизация на операциите в един обект.
Следващата година конкурентната компания XPeng се надява да намали разходите с 25%, за да получи конкурентно предимство и да излезе на печалба на база генериране на паричен поток до 2025 г., така че не само NIO е изправена пред описаните по-горе предизвикателства.