Германската експертна организация TUV SUD публикува своя годишен рейтинг за надеждност на употребявани автомобили. Традиционно списъкът се съставя въз основа на статистически данни за критични дефекти, събрани по време на прегледи на превозни средства в Германия.

Инспекторите проверяват състоянието на повечето системи на автомобила, включително купето, окачването, кормилното управление, спирачките, осветлението и екологията. Средно една от всеки пет коли не преминава такава цялостна проверка от първия път.

За да преминат успешно тази проверка, колите трябва да се поддържат качествено и навременно, като с възрастта рискът от провал се увеличава. Следователно всички изследвани модели са разделени по възрастови категории.

Снимка: Honda

От гледна точка на първоначалната надеждност, най-показателна е най-младата възрастова категория от 2-3 години, като победител в нея стана хечбекът Honda Jazz. Следват го Volkswagen Golf Sportsvan и Audi Q2. Абсолютен аутсайдер се оказа Tesla Model 3, която отбелязва 14,2% от дефектите, като повечето от тях са свързани със спирачките, шасито и осветлението.

Експертите на организацията обясниха, че проблемите със спирачната система възникват поради мощната система за възстановяване. Стандартните спирачни механизми не се използват през повечето време и следователно често стават неизползваеми. Дефектите по ходовата част се дължат на голямата маса на батериите в автомобила.

Снимка: Porsche

Интересното е, че най-надеждните сред електрическите превозни средства са тези, базирани на модели с традиционно гориво, като Volkswagen e-Golf, Hyundai Kona Electric и MINI Cooper SE. Победител в най-старата група автомобили на възраст 12-13 години беше спортният автомобил Porsche 911 Carrera с голяма преднина от едва 7,9% дефекти. Собствениците ясно следят и се грижат за състоянието на своите автомобили Porsche 911.

Резултатите за масови модели като Mitsubishi ASX (19,6%) и Volkswagen Golf Plus (20,6%) не са толкова впечатляващи, но все пак добри. Най-зле се оказаха евтините малки автомобили Renault Twingo, Dacia Logan и Renault Clio. Показателно е обаче, че и в други категории моделите на Renault Group не блестят с добри резултати.