Новият Opel Grandland, който скоро ще бъде наличен в дилърствата на марката, отбеляза първия си голям успех. Новият Opel Grandland спечели престижната награда "Златен волан 2024" в Германия. Със своя стилен дизайн, комфортен и просторен интериор, както и на портфолиото от бензинови двигатели, хибридно и електрическо задвижване, Opel Grandland притежава всички силни аргументи, които убедиха експертите да нарекат най-новия модел произведен в Германия "Най-добрият автомобил до 50 000 евро".

Наградата, връчвана от германските издания Auto Bild и Bild am Sonntag, е призната за една от най-реномираните по рода си в автомобилната индустрия. Със спечелването на тазгодишната награда общата бройка от призове "Златен волан" за Opel достигна до 21.

Вижте всички 21 модела на Opel, носители на наградата "Златен волан"  >>  >>  >>

"Новият Opel Grandland е носител на автомобилното бъдеще на пътя. Това е първият Opel на новата платформа STLA Medium, което гарантира отличен пробег без емисии, съчетани с неповторим комфорт. Тази комбинация е съчетана с дръзкия и изчистен от излишни детайли дизайн на Opel. Щастливи сме, че Auto Bild и Bild am Sonntag наградиха този иновативен дух със "Златния волан"", заяви изпълнителният директор на Opel Флориан Хютл на церемонията по награждаването в централата на издателството "Аксел Шпрингер" в Берлин.

"Opel Grandland впечатлява със своя отличителен дизайн, модерен кокпит и набор от задвижвания. Това показва колко важно е днес да се даде свобода на клиентите при избора на автомобил. Независимо дали избират хибрид, plug-in хибрид или напълно електрически автомобил, всеки ще намери подходящия вариант", каза Робин Хорниг, главен редактор на Auto Bild.

Изпълнителният директор на Opel Флориан Хютл получи "Златен волан" за новия Opel Grandland

Снимка: Opel

Opel ясно представя значението на понятието "германска енергия" и как марката си представя автомобилното бъдеще с концептуалния автомобил Opel Experimental. Изцяло новият Opel Grandland е носител на много от визионерските иновации на Experimental в реалността.

Новият модел SUV е първият Opel на платформата STLA Medium и предлага множество новаторски технологии, интелигентно оборудване и устойчиви решения. Той блести и се отличава с новия 3D Vizor, като в зависимост от оборудването дори за първи път носи светещата емблема на Opel със светкавицата. За първи път изписването на цялото име на Opel е разположено на задния капак на автомобила.

Opel Grandland

Снимка: Opel

В купето собствениците на модела Grandland ще разполагат с два широкоекранни дисплея. Заедно с опционалния проекционен дисплей, те гарантират, че водачът винаги може да държи очите си на пътя без да отклонява поглед и да се разсейва. В допълнение режим Pure Mode позволява редуциране на показаното съдържание на дисплея до необходимия минимум през нощта или при по-високи скорости, за да помага на шофьорите.

Ергономичните седалки с индивидуално регулируеми странични възглавници, сертифицирани от AGR, осигуряват комфорт и преди всичко спокойно удоволствие от шофирането. Патентованата ергономична функция Intelli-Seat е стандартна и за двете предни седалки.

Opel Grandland

Снимка: Opel

Безопасността и удобството се повишават от функции като адаптивната Intelli-Lux HD светлина без отблясъци с повече от 50 000 елемента и практичната Pixel Box. Има осветена, полупрозрачна стъклена повърхност, под която смартфонът може да се зарежда индуктивно. Моделът разполага с багажник с обем до 1645 литра, в който има много място за товарене. Новият Opel Grandland е електрифициран и благодарение на новата архитектура на автомобила и ще се предлага с капацитет на батерията от 97 кВтч, който обещава локален пробег без емисии до около 700 км според WLTP.

21 модела на Opel са носители на "Златния волан"

Изцяло новият Opel Grandland е най-новият представител в гордата серия от носители на "Златен волан" от Opel. Наградата, която се връчва от 1976 г. насам от издателството "Аксел Шпрингер" Bild am Sonntag, от 2009 г. в сътрудничество с Auto Bild, беше спечелена за 21-ви път от германския автомобилен производител.

Новият Opel Grandland беше определен за „Най-добър автомобил до 50 000 евро“ в класацията на германското издание Auto Bild

Снимка: Opel

По пътя към победата за "Златен волан" читателите на Auto Bild и Bild am Sonntag винаги са първи с право на гласуване за новите автомобили, избирайки своите три фаворита във всяка категория за финала. На пистата Dekra Lausitzring в Германия изтъкнато жури от журналисти, състезатели и автомобилни експерти изпитват финалистите според критерии, базирани на тестовата схема на Auto Bild.

Opel Senator A: Първият носител на "Златен волан" през 1978 година

Всичко започва през 1978 г., две години след основаването на наградата, с модела Opel Senator A.През 1978 г. марката с лого "Светкавица" печели първия си "Златен волан" с Opel Senator. Представен на IAA през септември 1977 г., Senator е наследник на легендарните модели Kapitan, Admiral и Diplomat и е най-добрият модел на Opel до представянето си през 1993 г. Senator от 1978 г. се предлага с три различни двигателя - 2,8-литров със 140 к.с., 3,0-литров агрегат със 150 к.с. и върховият в гамата 3,0-литров двигател със 180 к.с.

1978 – Opel Senator A

Снимка: Opel

Opel Kadett D затвърждава позицията през 1979 година

Една година по-късно Opel е на върха на славата. Kadett D от 1979 г. е първият компактен автомобил на Opel с предно задвижване, който донесе втория "Златен волан" на компанията. Благодарение на напречно разположените двигатели и липсата на карданен вал, той предлага на пътниците достатъчно пространство въпреки компактните размери и 126 мм по-къс размер от своя предшественик. В допълнение към просторното комби с товарен обем до 1425 литра, Opel предлага две различни версии фастбек. През януари 1983 г. го последва спортният Kadett GTE, оборудван с 1,8-литров 4-цилиндров двигател със 115 к.с, развиващ максимална скорост от 187 км/ч.

1979 – Opel Kadett D

Снимка: Opel

Opel Ascona C печели златото през 1981 година

През 1981 г. идва ред на Opel Ascona C да донесе награда за базирания в Рюселсхайм автомобилен производител. Това е първият автомобил на Opel с предно задвижване, който се предлага като седан и комби. Гамата от задвижвания за Ascona C се състои от бензинови двигатели с обем от 1,3 до 1,6 литра и 1,6-литров дизел.

1981 – Opel Ascona C

Снимка: Opel

Малкият Opel Corsa A оказва огромно въздействие

Само 12 месеца по-късно, през 1982 г., напълно нов модел на Opel печели наградата "Златен волан" - Corsa A. Първият по рода си малък автомобил на Opel се отличава с плътни пропорции в рамките на малка дължина от само 3,62 метра. Той има дръзки, широки калници като рали автомобил и изключително нисък коефициент на съпротивление от 0,36. Акцентът на модела е Corsa GSi с 98 к.с. Гамата с хечбек и две врати е допълнена през 1985 г. с добавянето на популярния модел с пет врати. Corsa A печели симпатиите на клиентите, което е доказано с производството на 3,1 милиона бройки.

1982 – Opel Corsa A

Снимка: Opel

Opel Kadett E е поредния победител в компактния клас

Пет години след спечелването на "Златния волан" за първи път, Kadett отново заема първа позиция с новото си поколение, пуснато на пазара през 1984 г. Вторият Kadett с предно предаване, произвеждан от 1984 до 1991 г., е абсолютен победител и получава наградата "Автомобил на годината" през 1984 г. Освен това Kadett е оценен като шампион по аеродинамика. Спортният GSi с коефициент на въздушно съпротивление Cd от 0,30 изуми експертите и дори нормалният хечбек седан постигна сензационна стойност от 0,32. Продадени са 3,78 милиона автомобила.

1984 – Opel Kadett E

Снимка: Opel

Opel Senator B побеждава през 1987 година

Opel Senator B също успя да повтори успеха на своя предшественик. Базиран на Opel Omega със задно задвижване, флагманът на Opel се предлага с 6-цилиндрови двигатели, 3,0-литров със 156 к.с. Работата на двигателя е толкова перфектна, че може да поставите монета на ръба му и тя няма да падне докато работи. По-късно е представена версия с четири клапана на 6-цилиндровия двигател с променлива всмукателна система Dual-Ram и мощност 204 к.с.

1987 – Opel Senator B

Снимка: Opel

Сензационният Opel Calibra печели през 1990 година

Истински шампион печели "Златен волан" през 1990 година. Спиращото дъха купе с рекорден коефициент на въздушно съпротивление от едва 0,26 - Opel Calibra се предлага с мощни двигатели, вариращи от 115 к.с. до 204 к.с. Opel Calibra Turbo със задвижване на четирите колела и ускорение от 0 до 100 км/ч само за 6,8 секунди е "черешката на тортата". Двигателят V6 със 170 к.с. допълва картината. В моторните спортове Calibra V6 печели титлата ITC през 1996 г.

1990 – Opel Calibra

Снимка: Opel

Opel Omega B взима златото през 1994 година

Второто поколение на Омега прави особено впечатление на журито. Динамичният дизайн, огромното пространство и новите V6 двигатели с алуминиеви цилиндрови глави и до 210 к.с. впечатлиха експертите. Новите системи на въздушните възглавници гарантират високо ниво на безопасност за всички пътници. Версията комби се гордее с "безкраен" товарен капацитет, което я прави идеалната кола както за семейства, така и за бизнес нужди, докато версията лимузина е оценена като представителен бизнес седан.

1994 – Opel Omega B

Снимка: Opel

Opel Vectra B става носител на "Златен волан" през 1995 година

Най-привличащите вниманието характеристики на Opel Vectra са аеродинамично оформените странични огледала, които образуват хармонично единство с предната част на автомобила - характеристика, на която журито на "Златен волан" не можа да устои. Vectra спечели и заради новите си и ефективни бензинови двигатели с обем от 1,6 до 2,6 литра с мощност между 75 к.с. и 170 к.с. На други места дизеловите двигатели с директно впръскване с работен обем от 1,7 до 2,2 литра, осигуряващи образцово потребление, отбелязват своя дебют.

1995 – Opel Vectra B

Снимка: Opel

Комфортният Opel Zafira A със 7 места печели през 1999 година

Кой го е измислил? Опел! Да, компактният ван, който може да се превърне само за миг от пълен 7-местен пътнически автомобил в транспортьор с впечатляващ максимален товарен обем (1700 литра) без да се премахва нито една седалка, е плод на въображението на Рюселсхайм. Формулата се нарича Flex7 и помогна на Zafira да спечели "Златен волан" през 1999 г. Благодарение на гениалната концепция, седалките изчезват в пода на багажника на автомобила, когато е необходимо. Чудото на гъвкавото пространство също впечатлява с компактни размери и завидна динамика на шофиране.

1999 – Opel Zafira A

Снимка: Opel

Третото поколение на Opel Vectra успешно защити титлата, спечелена от своя предшественик, като отново печели злато през 2002 г. Иновативният Opel Vectra C навлезе в ерата на електрониката, свързвайки системите си чрез CAN (Controller Area Network) шина вместо чрез кабелен сноп и разполага с електрохидравлично сервоуправление. Мощностите на бензиновите и дизеловите двигатели варират от 100 к.с. до 280 к.с. с работен обем от 1,6 до 3,2 литра. През 2004 г. Opel оборудва Vectra с активно окачване IDS Plus с непрекъснат контрол на амортисьорите (CDC), което гарантира, че амортисьорите се адаптират към ситуацията на пътя.

2002 – Opel Vectra C

Снимка: Opel

Второто поколение Opel Zafira продължава да определя стандартите с по-нататъшно развитие на системата за седалки Flex7 и отново печели "Златен волан" през 2005 г. Освен това моделът е класифициран и като най-бързият ван на планетата, когато версията OPC с 240 к.с. завърши обиколка на "Нюрбургринг-Нордшлайфе" за време 8:54,38 минути. Това рекордно време е постигнато, благодарение на мощност от 240 к.с. под предния капак и изключителна система за управление.

2005 – Opel Zafira B

Снимка: Opel

През 2009 г. Opel Astra J, истинско дизайнерско произведение, последва стъпките на космическото чудо Kadett D и шампиона по аеродинамика Kadett E, осигурявайки третата титла "Златен волан" на Opel в компактния клас. Astra следва новата дизайнерска философия на Opel "Скулптурното изкуство среща немската прецизност". Освен това Astra J се предлага с модерни системи за подпомагане като Opel Eye и системата за предни фарове AFL+, която позволява да се вижда зад ъглите. Адаптивната технология FlexRide, която помага да се адаптира към преобладаващата ситуация на шофиране. Комфорт за пътниците на предните седалки се осигурява от сертифицирани седалки от AGR (Кампания за по-здрави гърбове).

2009 – Opel Astra J

Снимка: Opel

Малкият брат на Zafira - Opel Meriva B, печели златото през 2010 г., подчертавайки експертния опит на Opel във ванове. Журито е впечатлено от гъвкавата система за задни седалки FlexSpace и иновативната система на задните врати със задни панти. FlexDoors позволяват лесен достъп до детските седалки отзад и осигуряват удобно влизане и излизане за високи пътници. Портфолиото от двигатели предлага достатъчно мощност, като същевременно ограничава потреблението благодарение на намаляване на обема и турбокомпресор. Мощностите варират от 75 к.с. до 140 к.с.

2010 – Opel Meriva B

Снимка: Opel

Моделът Zafira е допълнен от партньорът Opel Zafira Tourer, който печели още един "Златен волан" през 2012 г. В допълнение към гъвкавия интериор, новият модел впечатлява с комфорт на салона, панорамен стъклен люк и иновации като радарно базирано управление на скоростта и асистираща система за предупреждение за челен сблъсък.

2012 – Opel Zafira Tourer

Снимка: Opel

През 2015 г. Opel Astra K се базира на изцяло нова олекотена архитектура, задвижвана изключително от ултрамодерни двигатели и позволяваща изключителна свързаност, например чрез интеграция на смартфон. Astra продължава традицията на Opel за въвеждане на функции, познати преди само от по-високите класове, в компактния сегмент. Всичко това води до спечелване на "Златен волан" за 2015 г.

2015 – Opel Astra K

Снимка: Opel

През 2017 година електрическият Opel Ampera-e изпреварва конкуренцията със своето ускорение като на спортен автомобил и най-дългия електрически пробег в своя сегмент. С едно зареждане на литиево-йонната батерия с капацитет 60 кВтч, се измерва разстояние до 520 километра в съответствие с цикъла на шофиране NEDC. Opel Ampera-e е тествана и по новия стандарт WLTP. Въз основа на този тест за разработка инженерите оценяват комбиниран обхват на WLTP от 380 км. Ampera-e ускорява от 0 до 50 км/ч само за 3,2 секунди. Освен това, дългата 4,16 метра Ampera-e предлага много място за до петима пътници плюс пространство за багажник от 381 литра, достигащо до 1274 литра, когато седалките са сгънати.

2017 – Opel Ampera-e

Снимка: Opel

През 2020 г. шестото поколение на Opel Corsa е поредният носител на "Златен волан". Най-продаваният малък автомобил става електрически. Благодарение на своята батерия с капацитет 50 кВтч, Corsa-e може да измине до 353 км с едно зареждане според WLTP. Има място за до петима пътници, а базовата версия разполага с множество високотехнологични асистиращи системи. Opel Corsa-e е последван от модел Opel Mokka-e като носител на "Златен волан". Носещ новото лице на марката Opel Vizor и оборудван с напълно цифровия Pure Panel, смелият и изчистен SUV впечатлява веднага. Mokka-e с електрическа батерия има локален пробег без емисии до 338 км според WLTP без спиране за зареждане.

2020 – Opel Corsa-e

Снимка: Opel

Новият Opel Astra L постигна историческа победа в конкурса "Златен волан" през 2022 г. Най-новото поколение на Astra е третото поред, което получава престижната награда през годините. Освен това Opel печели наградата със свой модел за трета поредна година. Дизайнът на новите Astra и Astra Sports Tourer е смел, дързък и изчистен, носещи новото лице на марката Opel Vizor и оборудвани с изцяло цифровия панел Pure в кокпита. Astra разполага с най-добрите технологии, които правят шофирането по-безопасно и по-приятно. Бестселърът на Opel се предлага като plug-in хибрид, с бензинов и дизелов двигател, а през следващата година клиентите ще имат още по-богат избор от задвижващи системи с електрическата Astra.

2022 – Opel Astra L

Снимка: Opel