Технологиите, свързани с дигиталните гласови асистенти, вече са значима част от новите модели автомобили. Те не само насочват шофьорите към желаната дестинация и им дават възможност да слушат музика чрез достъп до мобилен интернет или да разговарят по телефона, без да отклоняват вниманието си от управлението на автомобила, но и помагат, за да бъде шофирането безопасно.

Гласови асистенти се грижат за безопасното шофиране

Ако карате новия модел "Приус" на "Тойота" (Toyota Motor) и превишите разрешената максимална скорост с 3 или с 4 км/ч., ще се включи светлинен и звуков предупредителен сигнал.

Японската автомобилостроителна корпорация вече прилага най-новите правила за пътна безопасност, въведени от ЕС. Поради това "Тойота" инсталира в новите си модели предупредителни системи за ограничаване на скоростта, базирани на технологията за гласови асистенти. От 2024 г. те ще бъдат задължителни за всички нови автомобили, които ще се продават в страните от Евросъюза.

Дори и да изключите предупредителната система, тя ще се активира отново при нов старт на колата. Не само "Тойота" въвежда тази технология. На пазара вече почти не се предлагат нови автомобили, в които не са вградени предупредителни системи за ограничаване на скоростта.

Европейският съюз въвежда подобни изисквания, за да подобри пътната безопасност, но по този начин си играе с търпението на шофьорите, пише ДПА. Едно нещо е сигурно обаче, компютърните системи, каквито са и дигиталните гласови асистенти, стават все по-значима част от управлението на превозните средства.

Дигиталните асистенти, вградени в по-новите модели автомобили, отдавна внимателно "наблюдават" реакциите на шофьорите и техните действия. Докато в миналото отчитаха предимно параметрите на самото управление на превозното средство (скорост, спазване на дистанция, на лентата за движение и т.н.), вече все повече "следят" водачите и тяхното поведение на пътя.

Системите, които преди предупреждаваха за опасност, ако шофьорът се унесе и започне да заспива зад волана, вече следят и за признаци за отвличане на вниманието му от управлението на автомобила. Ако дигиталният асистент отчете, че водачът се взира прекалено дълго в навигационната система на колата или в дисплея на смартфона си, то тя го предупреждава чрез звуков сигнал.

Модерен автомобил, който "следи" шофьора

Базираната в Швеция автомобилостроителна компания "Волво" (Volvo Cars) оборудва новия си електрически високопроходим автомобил "И Екс 90" (EX90) с усъвършенствана система за подпомагане при шофиране.

"Системата следи накъде гледа шофьорът, както и колко често и колко продължително си притваря очите", обяснява Ема Тивестен, експерт в научния център на "Волво" в Швеция.

Дигиталният асистент следи за реакциите на водача на автомобила и "анализира" неговото поведение, за да се намеси при управлението на колата, ако се наложи, допълва Ема Тивестен.

Ако системата "прецени", че това се налага, тя активира предупредителен звуков сигнал, чиято сила се увеличава в зависимост от това колко опасна е ситуацията, свързана с управлението на колата.

Ако шофьорът не реагира, дигиталният асистент дори може да спре двигателя на автомобила и да го паркира край пътя, като включи аварийните му светлини, за да не го блъсне друго превозно средство.

Дигиталните асистенти може да бъдат полезни за разсеяните шофьори. Например системите, които са инсталирани в новите модели на луксозни марки като "Мерцедес" (Mercedes), "Порше" (Porsche) и "Ауди" (Audi), напомнят на водачите, когато излизат от колите си, да не оставят смартфоните си в тях.

Дигиталните асистенти, с които са оборудвани новите модели на "Хюндай" (Hyundai) и "Киа" (Kia), предупреждават шофьора, когато излиза от автомобила, да провери дали на задната седалка не се вози дете, което може да се окаже забравено в колата.

В моделите "И Екс 90" на "Волво" дори е инсталирана вътрешна радарна система, която следи цялото пространство в салона на автомобила. Ако системата регистрира друго живо същество в колата, то тя блокира възможността на шофьора да я заключи, когато излиза от нея. Така няма опасност тя или той да забравят детето си на задната седалка, отбелязват експертите на "Волво".

 

Гласовите асистенти в помощ на шофьорите

Гласовият асистент "Алекса" (Alexa) на "Амазон" (Amazon) вече е вграден в някои от превозните средства, произведени от германския автомобилен концерн Бе Ем Ве (BMW AG). Шофьорите могат да свържат "Алекса" със смартфоните си чрез блутут аудио приемник за автомобили - "Еко" (Echo).

Редица марки превозни средства, сред които "Волво" (Volvo), "Фиат" (Fiat), "Ферари" (Ferrari) и "Джийп" (Jeep), разчитат на мобилното приложение "Андроид ауто" (Android Auto). Това означава, че ако "отворите" определени приложения на смартфона си, те ще се виждат и на таблото за управление на автомобила, което позволява да имате достъп до тях, докато шофирате.

Приложението "Епъл кар плей" (Apple CarPlay) пък предлага възможността за подобно интегрирано свързване, на смартфон с автомобил, чрез гласовия асистент Сири (Siri).