Огромна част от автомобилните ентусиасти по цял свят, както и в България, безброй пъти са се насърчавали помежду си да извършват малки ремонти и поддръжка на автомобилите си. Това се случва не само заради парите, които ще спестят, но и заради чисто личното удовлетворение и страстта, защото кой ще се грижи по-добре за любимата кола от самите вас?

Вече сте събрали смелост и желание да смените маслото на двигателя тази година, но възникват първите въпроси: "Какво масло да купя?", "Колко ми е необходимо?", "Всички масла 5W40 ли са еднакви?" и т.н. Ще се съсредоточим да ви дадем отговорите им, позовавайки се на експертите в тази сфера - онлайн магазинът за авточасти CarShop.bg.

От какво масло се нуждае моят автомобил?

Най-лесният и удобен начин да закупим маслото за нашия автомобил е да отидем в официалния сервиз на марката и да го поискаме на гишето за резервни части, където несъмнено ще ни доставят подходящия вид и количество, дори в комбинация с подходящия филтър. За съжаление, този вариант е много лесен, но също и много скъп, а това в случая въобще не означава, че получаваме по-качествен продукт за парите ни.

След като сме изключили предишния вариант, първата стъпка е да се консултираме с ръководството за експлоатация на нашия автомобил, където ще получим най-ценната информация от всички: одобрението на производителя. Всяко масло, което отговаря на това одобрение, означава, че то има свойствата и изискванията, които производителят счита за необходими за правилното му функциониране. То обикновено изглежда по следния начин - например MB 229.1 или MB 229.51 за Mercedes-Benz, VW 507.00 или VW 504.00 за групата Volkswagen или LL-01 и LL-04 за BMW. Тези одобрения стават все по-взискателни с развитието на технологиите на нашите двигатели. По принцип по-новите одобрения са съвместими с по-старите - например можете да използвате LL-04 в LL-01 за своето BMW, но не и обратното. Най-добрият начин да избегнете всякакви съмнения е да проверите дали етикетът на гърба на бутилката с масло показва същото типово одобрение като това в ръководството за експлоатация на вашия автомобил.

Избор на правилен вискозитет

Следващата спирка е кой вискозитет (SAE) да изберете: 5W30, 5W40 и т.н.? Той се определя от редица фактори - климата, в който шофираме, вида на двигателя и неговото използване. Първото число (xW, с W за зима) показва вискозитета при студено състояние, вискозитета при стартиране на двигателя, а второто - при горещо състояние, при работна температура. Така, колкото по-ниско е първото число, толкова по-голяма е течливостта на маслото при ниска температура, а колкото по-високо е второто число, толкова по-голям е неговият вискозитет при висока температура.

Като цяло най-разпространените видове в днешно време са 10W40 при по-старите двигатели (над 20 години), добре познатите 5W30 и 5W40, особено при двигатели с по-голям пробег и износване, за да се избегне прекомерният разход на масло. Мощните спортни автомобили използват масла 0W60 или 10W60, тъй като техните двигатели работят при толкова високи обороти и генерират толкова много топлина, че по-обикновено масло не би могло да издържа на тях и да ги защитава ефикасно.

Търсачките за масла на производителите

На уебсайтовете на най-популярните марки масла като Castrol, Motul или Valvoline, можете да откриете много полезен инструмент, а именно тяхната търсачка за масла. Като въведете точния модел на вашия автомобил, ще получите списък с препоръчителни масла от тяхната продуктова гама, но това не е всичко, те ви казват и колко масло ви е необходимо - много полезна информация. Обаче не мислете, че това е панацея, не приемайте тази информация за закон и винаги сравнявайте две или три от тях, тъй като в някои случаи те имат печатни грешки или пропуски.

Още информация за двигателните масла

Ако сте прочели статията дотук, вече разполагате с цялата информация, която ви е необходима, за да купите масло за вашия автомобил. Ако ви е станало интересно, ето още малко допълнителна информация, за да бъдете експерт по темата.

Минерално, полусинтетично и синтетично масло. Всички масла се състоят от смазочна база и добавки (антиоксиданти, противоизносни, детергенти и т.н.), така че тази база може да произхожда директно от процеса на дестилация на нефт, в случая на минералните масла, или да бъде създадена в лаборатория, което води до по-структуриран химически състав с по-добри свойства (синтетично масло). Възможно е обаче да се използва база със смес от двете, което се нарича полусинтетично масло, и точно в този момент трябва да внимавате да не се поддадете на маркетингови трикове и да проверите на етикета на бутилката дали пише "Напълно синтетично" или "100% синтетично", а не изрази като "синтетична технология". Синтетичните масла, въпреки че са по-скъпи и имат по-добри свойства, не са подходящи за много стари автомобили (преди 1995 г.), тъй като тези двигатели се нуждаят от свойствата на минералните масла, за да работят правилно.