Mitsubishi сподели детайли от новия SUV за Европа, който ще се казва Grandis. Моделът не е създаден от японците, като очевидно донорът на кросоувъра е Renault Symbioz. На марката Mitsubishi беше позволено да остане на европейския пазар при условие, че там няма да бъдат представяни собствени напълно нови разработки. Вместо това беше решено да се продават преработени модели на Renault на Стария континент. Така се родиха моделите Mitsubishi ASX и Mitsubishi Colt, тоест преименуваните съответно Renault Captur и Renault Clio.

В края на 2023 г. марката с трите диаманта обяви, че подготвя изцяло електрически кросоувър за европейците. Миналата есен Mitsubishi ни напомни за предстоящия електромобил и беше обявено, че тази кола ще бъде придружена от друг SUV, който ще се предлага като хибрид. Днес компанията разкри името на втория кросоувър, който ще се казва Grandis. Нека си припомним, че името Grandis някога се носеше от големия миниван на Mitsubishi.

Снимка: Mitsubishi

Засега японската марка не споменава кой модел на Renault е използван за донор за кросоувъра Grandis. Някои кадри обаче потвърждават предишното предположение, че колата има характерната форма на Renault Symbioz. Кросоувърът на Renault дебютира през 2024 г. Всъщност това е разтегната версия на европейския модел Renault Captur и второто поколение на Mitsubishi ASX. В същото време новото Mitsubishi Grandis ще има оригинална радиаторна решетка, а надписът с името на модела ще бъде поставен в долната част на вратата на багажника, а не в средата, както при Symbioz. Съобщава се, че Grandis е насочен предимно към млади семейства.

Очаква се моделът да включва услуги на Google и различни асистенти за водача. Кросоувърът ще се предлага както с пълноценна хибридна инсталация HEV без възможност за зареждане от електрическата мрежа, така и във версии с мек хибрид MHEV. Оригиналният модел Renault Symbioz в Европа засега се предлага само като пълен хибрид HEV с предно задвижване. Инсталацията включва 1,6-литров 4-цилиндров бензинов двигател с атмосферно пълнене, стартер-генератор, електромотор и батерия с капацитет 1,2 кВтч. Общата мощност е 145 к.с.

Премиерата на кросоувъра Mitsubishi Grandis ще се състои през юли, а началото на продажбите е планирано за късната есен. Електрическият SUV на Mitsubishi за Европа също ще дебютира тази година. Предполага се, че донор за електрическия автомобил ще бъде Renault Scenic E-Tech electric. Производството на новите модели на Mitsubishi се осъществява в европейските заводи на Renault Group.