Говорител на Toyota заявява в съобщение, изпратено до Ройтерс и АФП, че автомобилната компания е решила да спре производството и другите си дейности заедно с двамата си китайски партньори, за да осигури сигурността на работниците. Той не уточнява кои заводи са засегнати от мярката и колко дълго ще продължи спирането на дейността. Компанията планираше да продаде 1 милион коли в Китай тази година спрямо близо 900 000 хиляди миналата година.
Nissan, която през 2011 година произведе 1,198 милиона автомобила в Китай, е спряла два от трите си завода за сглобяване на автомобили, а Honda, чийто производствен капацитет в Китай е 970 000 коли годишно, е прекратила дейността на пет свои завода, уточнява АФП.
Днес масовите протести обхванаха 71 големи градове в страната. Само по улиците на Пекин излязоха 5000 души, съобщава ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Освен Toyota, Nissan и Honda, решение за спиране на дейността в Китай взеха и други японски автомобилостроители като Suzuki, Mazda, Mitsubishi и Yamaha. Примерът им бе последван от големи производители на електроника като Mitsubishi Electric, Hitachi, Panasonic и Canon, производителят на строителна техника Komatsu, търговската верига Seven & I Holdings, производителят на готово облекло Uniqlo.
Протестната вълна започна, след като миналата седмица Токио изкупи от частни лица - японски граждани - островите, наричани Сенкаку в Япония и Дяоюйдао в Китай. Пекин смята островната група за изконна китайска територия, отнета незаконно през 80-те години на 19 век. Спорът за островите се изостри през 70-те години на 20 век, когато в района бяха открити залежи на природен газ и петрол. Китай и Япония имат тесни икономически връзки. Миналата година стокооборотът между двете страни е бил 345 милиарда долара.