Официалният дебют на концепцията Evos ще се състои на щанда на Ford по време на IAA. Не става въпрос за прототип, който ще дебютира догодина на швейцарското изложение, а за проект, предизвестяващ новото дизайнерско верую на марката, бъдещето на Ford. Преди години компанията направи подобен ход с концепцията Iosis, представена през 2005 г., за да предизвести налагането на т. нар. „кинетичен“ дизайн в цялата гама на Ford. Вероятно ще открием чертите на Evos в следващото Mondeo.
Вижте снимки
Концепцията изглежда като поръчков автомобил с четири врати и същото количества места. Тя е с драматичен устремен дизайн. Освен това Evos е екологичен, защото е плъг-ин хибрид с литиево-йонните си батерии. Дължината му е 4,50 м, широк е 1,97 м и е висок 1,36 м. Колесната база на концепцията е 2,74 м.
„Ford Evos Concept обединява трите ключови елемента, които са в основата на бъдещата ни продуктова стратегия – изключителен дизайн, интелигентни технологии и възможно най-нисък разход на гориво“, заяви по време на представянето на модела Дерик Къзак, вицепрезидент на отдела по глобално продуктово развитие на компанията. „Намерението ни не е да превърнем автомобила в смартфон, а да осигурим лична и безопасна връзка с външния свят“, добави още той.
Екипът, разработил Evos, е оглавен от Пол Маскаренас, вицепрезидент на развойния технически отдел на Ford. Според думите му в прототипа са вложени технически решения, които значително подобряват връзката между автомобила и шофьора. Evos е способен да свърже информацията от стила на живот, програмата и навиците на притежателя си и един вид да го опознае, за да адаптира автоматично към него управлението и настройките на двигателя.
Evos Concept комбинира електромотор и бензинов двигател, които работят заедно или по отделно. Неговата адаптивна технология PHEV позволява автономност от 800 км, която идва от батерията и двигателя. Това е повече от който и да е друг пългин или електрически автомобил.


Агенция Speed-Press