Пилотът на Дукати Кейси Стоунър спечели титлаta в клас Мото Джи Пи на Световния шампионат по мотоциклетизъм.Австралиецът е недостижим на върха три кръга преди края, след като завърши шести в състезанието за Голямата награда на Япония. Основният му съперник за титлата Валентино Роси остана тринадесети. Състезанието на пистата „Мотеги” бе спечелено от съотборника на Стоунър в Дукати- Лорис Капироси. Италианецът се възползва от падане 10 обиколки преди края на лидерa до този момент Дани Педроса с Хонда и финишира първи на мокрото трасе. Втори остана Ранди де Пюние с Кавазаки, а трети е Тони Елиас с Хонда. Французинът Силван Жинтоли с Ямаха се добра до четвъртата позиция, а пети завърши Марко Меландри с Хонда. В генералното класиране Стоунър вече има 297 точки, пред Роси с 214.В клас до 250 куб. см пръв стана финландецът Мика Калио. Това е първа победа в средния клас за пилота на КТМ. На близо пет секунди след двукратния световен шампион в клас до 125 куб. см остана Андреа Довициозо с Хонда. Италианецът намали преднината на Хорхе Лоренсо в генералното класиране на 36 точки. Испанецът завърши 11-ти на „Мотеги”. Той все още в води с 262 точки, пред Довициозо с 226 и Алекс де Амджелис с 208.В най-ниския клас до 125 куб. см Матиа Пасини грабна първото място пред борещия се за титлата Габор Талмаши (Унгария), а трети остана Ектор Фаубел. Талмаши води в класирането с 229 точки, пред Фаубел с 220.